Kategórie:

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn

„Našepkávač“ alebo nová „kultová“ pozícia vo firme

„Našepkávač“ alebo nová „kultová“ pozícia vo firme

Podtitul:

Homosapiens – človek rozumný (človek čó – rozumný? fákt ?!)

Je preňho charakteristické vertikálne držanie tela, inteligencia, využívanie odevu, schopnosť hovoriť a pomocou rúk používať nástroje. Vytvára veľké a hierarchicky komplikované spoločenstvá. (hlavne komplikované) Ako bytosť si uvedomuje sama seba a je schopná abstraktného myslenia a vedeckého bádania.

Poďme ale pekne od začiatku. Začalo to človekom menom Marcus Aurélius – klasik rímskej filozofie – teda myslím tento článok – ale vlastne aj náš kultúrny svet a systém v akom viac či menej dnes žijeme. Narážam na jeho meno kade-tade v literatúre a tak som sa mu pozrela na zúbok. Ak neviete kto to bol, nevadí nie ste jediní na svete, tak vám to tu na začiatok trošku objasním, aby sme si rozšírili vedomostné a historické obzory 😊. Ako vždy Wikipédia, moja obľúbená stránka na čítanie a získavanie rozumov.

Marcus Aurélius r. 161 – 180 n. L.- Rímsky cisár a filozof a zakladateľ stoicizmu (ďalšie neznáme slovo, ku ktorému as dostaneme), ktorý ukončil „zlatý vek“ starovekej ríše (toto obdobie sa chronologicky datuje od 96 do 180 rokov našej éry). Po tom, čo vládca zomrel, začalo blednutie starodávneho štátu, ktorého sila a veľkosť udržiavala v poslušnosti polovicu sveta. Diela a citácie cisára, ktoré prežili dodnes, sa považujú za klasiku rímskej filozofie. Mnohé výroky Marca Aurelia dostali „druhý život“ v 21. storočí, keď vstúpili do zborníka učebníc a svetových filozofických diel. Tento veľký panovník a človek položil prvé základy systému politiky, filozofie, kultúre, riadeniu krajiny, justícii, diplomacii, komunikácii na úrovni diplomacie a mnoho ďalším odborom a oblastiam života a pravidiel systému sveta aký dnes žijeme. Jednoducho povedane bol to veľký človek a ani netušíme čo všetko v našom živote pramení u neho.

Marcus Aurélius mal údajne sluhu (aspoň sa tak traduje a píše), ktorého jedinou úlohou bolo chodiť za nim jeden krok a šepkať mu neustále do uška: „Aj ty si len človek“. (Inak toto som počula aj o Churchillovi – ale o ňom inokedy) A prečo? Aby sa milý panovník držal nohami na zemi, aj keď má hlavu v oblakoch a neobmedzené právomoci. Ego rastie úmerne s mocou a v týchto časoch aj peniazmi a s tým ruka v ruke ide arogancia a to má za následok rastúcu priepasť medzi realitou každodenných ľudí a ich potrieb, cítenia, chápania a možností a obmedzení týmto pokriveným zrkadlom pravdy, ktorú vidí veľké ego panovníka. Vidieť svet, ktorý tvoria  ľudia, takých akí sú v ich skutočnej ľudskej zraniteľnej podobe je viac zložitejšie z piedestálu panovníka ako by sa očakávalo a naopak veľmi jednoduché a prirodzené pre tých, ktorí si dokážu zachovať nohy na zemi, otvorené srdce a nekonečné pochopenie pre tých navôkol. Takže si to milý Marcus celkom dobre zariadil a i keď to bol mega vizionár a mysliteľ a mal moc až do neba, držal nohy pekne na zemi a k tomu mu dopomáhal aj „Našepkávač“. Amen.

A tu sa mi tisne otázka, prečo to spomínam a čo to má spoločné so mnou a týmto mojím ďalším pisateľským zamyslením sa? HR je o ľuďoch, pre ľudí, s ľuďmi, za ľudí a od ľudí… pekne sa to skloňuje, však. A ako povedal už onoho času pán Werich „Lidi jsou různí … poněkud hovada“, tak je zrejmé, že to čo potrebujú firmy viac ako peniaze, super zamestnancov, naj technológie, softvéry, smernice, pravidlá, procesy, vzdelávanie a iné výdobytky dnešnej „modernej“ doby je správne pragmaticko-logicko-empaticko-rozumové vedenie na všetkých úrovniach až po posledného človeka vo firme. Vedenie ľudí a v prvom rade samých seba. Lebo to „… poněkud hovada“ sa vzťahuje na všetky hierarchické úrovne a je len veľmi tenká čiara medzi tým zachovať si chladnú hlavu a nohy na zemi a nedovoliť egu prerásť sebe samému nad hlavu a zmeniť sa na „Werichovo hovado“ a kade chodiť – tade a kosiť.

Je teda „Našepkávač“ nový druh organizačnej funkcie alebo pracovného miesta?

Myslím, že áno. Viem, že áno. Je to ozdravenie. Ozdravenie ľudí. Ozdravenie firmy. Firma je organizmus. Organizmus, aby prežil musí vnútorne spolupracovať a zároveň spoločne vybojovať každú krízu.

Spoločne. To je dôležité.

Našepkávač.

Našepkávač, ktorý učí ľudí sa nebáť viesť samých seba, rozhodovať sa, niesť zodpovednosť za seba a dôsledky svojich činov a slov v každom smere.

Buďte k sebe ohľaduplní.

Našepkávajte … možno budete vyslyšaní. Možno niekomu pomôžete a tým aj sebe.

Liv 🙂

Prečítajte si aj...